На этой странице рассказано о содержании номеров газеты за 2010 год

2010 год
№121. КОРОТКІ ПІДСУМКИ Перший рік існування нашої газети в повному форматі (від №1 до №12) закінчується, і, як належить, хочеться підбити короткі підсумки.
По-перше. Затребуваність будь-якого друкованого засобу масової інформації визначається універсальним критерієм – кількістю передплатників. Для першого року існування такого специфічного видання, як наше, дві тисячі передплатників – цілком прийнятна цифра. Приємно також і те, що на протязі року ми мали позитивну динаміку поповнення новими передплатниками. Так, наприклад, у другій половині року кількість передплатників збільшилась майже наполовину по відношенню до тих, які це зробили на початку року.
По-друге. Потихеньку встановлюється зв’язок газети з нашими читачами. Нас, безумовно, цікавить ваше ставлення до газети. Треба сказати, що ми маємо різні відгуки, але абсолютна їх більшість позитивна. Це ви кажете мені при спілкуванні по мобільному і пишете в листах. Ось тільки два приклади. Бурлака В.М., с. Тарасівка, Полтавська обл.: «Приємно вразила ваша газета із перших номерів. Всеохоплююча тематика викладу та простота, доступна читачеві». Потурвай М.Н., с. Воскресенка, Донецька обл.: «А газета у вас – просто класс. Читаю от корки до корки».
Поступають від вас і пропозиції щодо покращання нашого видання. Дякую Вам щиро! Ми будемо намагатися максимально повно втілювати їх в життя.
По-третє. Треба сказати відверто – ми самі бачимо, де треба попрацювати, щоб наша газета була ще краще. Перш за все, це підвищення якості ілюстрацій. Дуже складно йде цей процес, але вже в №11 вони цілком задовільні, хоча ще й не зовсім такі, як ми того хотіли б. Наступне. Мабуть, все ж таки треба буде відкоригувати графік виходу газети так, щоб вона приходила до читачів не пізніше першої декади місяця. Але тут не все залежить тільки від нас. Тут між нами знаходиться посередник під назвою «Укрпошта», який, на жаль, свою частину роботи по доставці газети до читачів виконує не завжди добре. Я це знаю з ваших дзвінків до мене. З цього приводу можу сказати тільки те, що свою частину роботи на протязі всього року ми виконували у відповідності до Договору з «Укрпоштою» — всі номери газети були передані нашому посереднику не пізніше 15 числа поточного місяця. Тому хочу ще раз звернутися до Вас, мої шановні: «Не залишайте без реагування ні один випадок недоставки газети. Обов’язково пишіть письмові заяви на ім’я начальника Вашого поштового відділення з вимогою надати газету, за яку Ви вже заплатили гроші».
По-четверте. Я поки не можу найти пояснення тому факту, що наші читачі практично не користуються можливістю безплатного розміщення реклами об’ємом до 100 знаків. Можливо, ми тут щось робимо не так? Підкажіть, будь ласка!
Формат цього короткого підсумку не дає мені можливості вести розмову ще про деякі питання, про які ми будемо говорити в наступних номерах.
А на завершення розмови хочу сказати про те, що газета – це не тільки (і не стільки) одна редакція, газета – це і її читачі, без яких будь-яка газета не може існувати. Тому, як ви «проголосуєте» за нашу газету передплатою на 2011 рік, такими ми і будемо. Сподіваюсь, що багато пасічників України «віддадуть свої голоси» ЗА нашу цікаву газету! З незмінною повагою. Валерій КОРЖ

2. Пасечные работы в декабре.

3. Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА
(продовження списку станом на 26.11.10 р.)

100. КАВУН Ю.М. – м. Дніпропетровськ – 50 грн.
101. КУЦЬ Ф.М. – с. Конела, Черкаська обл. – 100 грн.
102. СМЕРЧИНСЬКИЙ Т.В. – адреса невідома – 100 грн.
103. ЧУХЛЄБОВА А.Л. – м. Артемівськ, Донецька обл. – 100 грн.
104. ГАРБУЗИНСЬКИЙ Т.С. – м. Львів – 300 грн.
105. ДЯЧЕНКО В.К. – м. Київ – 100 грн.
106. ДЕМЬЯНЕНКО А.І. – с. Юр’ївка, Запорізька обл. – 100 грн.
107. КОЖЕМЯКА С.А. – с. Коробівка, Черкаська обл. – 100 грн.

4. Підсумки рейтингу
«ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ»

Як було повідомлено в ПАЯ №4 за цей рік та на сайті www.mirpchel.com.ua, наша газета проводить щорічний конкурс під назвою «ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ» по визначенню видатних особистостей в галузі бджільництва України. Кращий бджоляр України – це людина, яка зробила помітний і достойний внесок в нашу галузь як бджоляр, науковець, винахідник, громадський діяч, підприємець, меценат або представник творчих професій.
Читачам газети і відвідувачам сайту було запропоновано присилати свої пропозиції щодо можливих номінатнів конкурсу. На жаль, Ваша активність не була високою, тому редакція прийняла рішення не підбивати підсумки конкурсу, а опублікувати всі прізвища, які хоча б один раз були названі у Ваших пропозиціях. Нижче надаємо список номінантів (за алфавітом) конкурсу нашої газети «ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ - 2010».
БАРАБАШ В.С., БАТІГ В., БОДНАРЧУК Л.І., БОЖКО Д.А., БРИК І.Д., ВАСИЛЬКІВСЬКА Т.Ю., ВОВНЯНКО М., ВОРОНА А.П., ГОРБЕНКО М.І., ГОРЄЛІК О.М., ГОРІШНИК В.Л., ГОРНІЧ М.Л., ГРИГОРЧУК І.П., ГРОМОВИЙ В.М., ДЕЙНЕКА Ф.М., ДМИТРУК В.А., ДОМБРОВСЬКИЙ В.П., ДЯЧЕНКО П.К., ЕГОШИН Л.Р., ЕГОШИН Р.А., ЗУЙ В.Д., КОБЦЕВ О.М., КОМІСАР О.Д., КОРА А., КОРЖ В.М., КОШЛАТИЙ Я.А., КРУТЬКО О.Є., КУРОЧКА О., ЛЕВКО В.М., ЛЕВЧЕНКО І.О., ЛЕМІШЕВ М.І., ЛЕЦИН К., ЛИСЕНКО В.П., ЛОХОВ В.Л., МАСЛІЙ І.Г., МАТЕРИНКО Н., МИРНИЙ Ю., МІЛОВ С.М., НЄЖЕНСЬКИЙ О.О., ОСТАШЕВСЬКИЙ М.Д., ПАВЛИК М.Я., ПАНЬКОВСЬКИЙ В.С., ПАПП В.В., ПОЛІЩУК В.П., ПРИЙМАК В.І., РАЧОК Й.Й., РИБАКОВ В.М., РОЗУМНИЙ Ю.Х., РОМАНЕНКО П., РОМАНЕЦЬ І.Я., РУДЕНКО Є.В., САГАЙДАЧНИЙ П.П., СЕНЧУК Н.Д., СЕНЧУК Ю., СОЛДАТОВ Д.К., СОЛОМКА В.О., ТОПОРІН В.О., ТУР Р.Ф., УЛЬЯНИЧ М.В., ФЕРЕНЧУК В.І., ХАБЛЮК В.П., ХИЖА В., ХМАРА П.Я., ХМЕЛЯК М.М., ЦОПА А.О., ШАМРО М.О., ЯСЬКО С.О.

Сподіваємось, що в наступному році Ваша активність буде більш високою і достатньою для того, щоб наприкінці року ми змогли б підбити остаточні підсумки нашого конкурсу «ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ - 2011».
Чекаємо Ваших повідомлень.
З повагою. Головний редактор

5. ВУЛИК ПРОКОПОВИЧА: так який же він?
Після виходу в світ першого тому Вибраних творів П.І. Прокоповича оживився інтерес до творів нашого видатного співвітчизника. Це дуже добре, бо пасічники читають класика, думають, розмірковують, у них виникають питання. Одне із таких дуже цікавих питань (яке винесене в заголовок) мені задав Юрій Мирний з Полтави, а пізніше — і Ігор Кривенко з Кривого Рогу.
А, дійсно, який же він «в натурі» (як кажуть) цей вулик? Взагалі здається, що все там зрозуміло: високий ящик, втулки, рамки вверху, льотки та ще деякі внутрішні деталі. Так це – взагалі, а конкретно? Які розміри вулика? Скільки секцій у вулику? Яка їх висота? Скільки рамок у вулику і який розмір вони мали? Та ще багато других запитань, на які ми поки не знаємо однозначної відповіді. А креслення, креслення вулика Прокоповича хто-небудь бачив? Отож!
Це питання дуже зацікавило членів редколегії по виданню творів П.І. Прокоповича. Оскільки С.М. Мілов і М.Л. Горніч зараз проводять надзвичайно відповідальну й копітку роботу по встановленню історичних фактів з життя Петра Івановича (чекайте цікавинок!), то вуликом зайнялися ми вдвох з В.О. Соломкою.
На сьогодні ми вже зібрали доволі великий об’єм інформації і зараз займаємося її узагальненням та аналізом. Складність цієї роботи визначається тим, що Петро Іванович ніде не залишив повного опису свого вулика. Ось що він писав в 1841 р (через 27 років після винаходу вулика і за 9 років до своєї смерті): «До того ж я і понині ще не дав повного опису втулкового вулика і його використання» (див. Том 1 Вибраних творів П.І. Прокоповича, стор. 71). Цього він, на жаль, так і не зміг зробити за свого життя.
Друга складність, про яку він пише там же, викликана тим, що «через недосвідченість уже згаданих писак і столярів вулик зазнав значних змін».
І треба сказати відверто, що ми і сьогодні відчуваємо наслідки цих фактів. Бо та інформація з ХІХ по ХХІ століття, яку нам вдалося віднайти, дуже строката і її нелегко узагальнювати. До того ж, ми на сьогодні маємо вже 12 (дванадцять!) зображень вулика Прокоповича. І деякі з них відрізняються одне від одного не як діти однієї сім’ї, а як діти зовсім різних родин. Але я можу вас запевнити, що ми цю роботу обов’язково зробимо, попередньо обміркувавши і затвердивши її на традиційній зустрічі редколегії в грудні місяці. Після цього повний опис вулика Прокоповича і його креслення будуть опубліковані в журналі «Бджолярський круг» та в газеті «Пасека от А до Я» для загального обговорення. Після обробки ваших зауважень і пропозицій остаточний варіант вулика Прокоповича буде опублікований в томі 2 «Вибраних творів П.І. Прокоповича», який за нашим планом вийде в світ на початку літа 2011 року. Чекайте!
Ось таку цікаву роботу ми плануємо провести, і ми її зробимо! Запрошую всіх, хто має що сказати по цій темі, надсилати інформацію в згадані вище періодичні видання. Зарані дякую за допомогу!
Валерій КОРЖ

6. Зимний клуб пчел. Рассказано об особенностях формирования и жизнедеятельности зимнего клуба пчел.

7. Изолятор в зимнем клубе. Проведен анализ влияния маточного изолятора Хмары как инородного физического тела на состояние пчел в зимнем клубе.

8. Воскотопка высокотемпературная ВВТ-1П («МЕЛИССА»). Окончание статьи из предыдущего номера газеты.

9. Антибактериальная активность меда. Приведен фрагмент выходящей из печати в декабре книги «Мед пчелиный» из серии «Продукты пчеловодства».

10. «Боевое крещение». Короткий, но поучительный пасечный рассказ Г. Гребенюка.

11. Изготовление свечей. Рассказано о простых приемах изготовления новогодних свечей.

12. Реклама.

13. Предновогодние стихотворные пожелания.2010 год
№111. УВАЖАЕМЫЕ ДРУЗЬЯ! Как уже повелось в последние годы, логической точкой в завершении текущего сезона является «Бджолярський круг» в лагере «Юбилейный» на Киевщине. Такой «Круг» в этом году уже был седьмым, и прошел он 1-3 октября. Особенностью этого собрания было не только рекордное количество участников (около 500), но и то, что волею обстоятельств нам было отказано в традиционном размещении в гостиничных номерах. Летом этого года решением правительства лагерь был отдан для размещения организации, которая проводит реконструкцию автомобильной дороги «Киев – Харьков».
В связи с этим, обстановка в первый день приезда и размещения сложилась архисложная. Руководство «Круга», заранее предвидя ситуацию, приняло решение о размещении участников в железнодорожных вагонах на ст. Барышевка, своевременно оформило соответствующий договор и проплатило немалую сумму (из своих «кровных», которые, кстати, полностью так и не удалось вернуть). К большому огорчению, железная дорога свои обязательства по этому договору выполняла безобразно, что вызвало у участников естественное неудовольствие и претензии. Однако некоторые из нас направили стрелы своего гнева не на истинных виновников (абстрактное железнодорожное начальство далеко!), а на руководство «Круга» (они ведь рядом!!!).
Дорогие мои коллеги! Только тот из нас, кто никогда не занимался организацией какого-нибудь мероприятия с участием хотя бы нескольких десятков людей, только тот, кто свое «дай» ставит далеко впереди нашего общего «надо» (таких, к счастью, оказалось немного), мог позволить «терроризировать» наших коллег, которые делали все возможное (и невозможное!) для стабилизации ситуации. Слава Богу, все к позднему вечеру «утряслось», и хотя в вагонах было по-спартански сурово, но крыша над головой появилась.
Что же касается самой встречи (пленарное заседание, работа секций, общий ужин, торговля инвентарем, книгами и др.), то здесь все было на обычном высоком уровне. Все желающие имели возможность получить интересующую их информацию, пообщаться с коллегами, найти новых компаньонов. В этом аспекте «Круг», на мой взгляд, прошел весьма достойно.
Однако естественным образом возникает вопрос о дальнейшей судьбе нашего общего детища, поскольку лагерь будет занят еще несколько лет. Потерять это уникальное явление под названием «Бджолярський круг» из-за временных трудностей нам никак нельзя. Ведь мы же все прекрасно знаем, как легко теряется и как трудно создается.
Выход очевидный, и он был оглашен «Дедом Василем» — менять место проведения «Круга». Теперь плечо нашему будущему собранию должны подставить региональные лидеры, от которых мы все ждем соответствующих предложений. Я же со своей стороны готов предоставить информационную поддержку в нашей газете и на моем персональном сайте www.mirpchel.com.ua , где мы сможем обсудить и принять коллективное решение по будущему месту проведения VIII «Круга».
В заключение хочу от своего имени выразить искреннюю благодарность тем, кто сделал возможным проведение VII «Круга» в столь нестандартной ситуации. Это Анатолий Петрович ВОРОНА, Василий Степанович БАРАБАШ и, безусловно, наш лидер Василий Алексеевич СОЛОМКА. Думаю, что мое мнение разделит и большинство участников собрания.
Искренне! Валерий КОРЖ

2. Список благодійників, які надали кошти на видання творів П.І. ПРОКОПОВИЧА. (станом на 25.10.10 р.)
75. РИКУН Ф.М. – с. Кінашів, Ів.-Франківська обл. – 100 грн.
76. ДРУМОВА С.М. – м. Одеса – 200 грн.
77. ГОПАЛОВ С.В. – м. Балаклея, Харківська обл. – 100 грн.
78. ЩЕРБАКОВ В.А. – м. Дзержинськ, Донецької обл. – 100 грн.
79. КРИВЕНКО І.А. – м. Кривий Ріг – 100 грн.
80. КРУГЛЯК В.М. – м. Херсон – 100 грн.
81. ВАЩУК С.П. – смт. Маневичі, Волинської обл. – 100 грн.
82. АНОНІМНИЙ БЛАГОДІЙНИК – 100 грн.
83. ПУСТОВОЙТ О.В. – смт. Панютине, Харківська обл. – 100 грн.
84. СЕНЧУК Н.Д. – м. Полтава – 100 грн.
85. ГУСЛІЙ Ю.М. – м. Черкаси – 100 грн.
86. УЛЬЯНІЧ М.В. – м. Київ – 100 грн.
87. ЙОЛКІН В.Д. – м. Харків – 100 грн.
88. ГОРДІЄНКО М.С. – м. Харків – 60 грн.
89. СЕМЕНЮК В.Ф. – м. Київ – 100 грн.
90. САГАЙДАЧНИЙ П.П. – м. Севастополь – 300 грн.
91. КОЗЛЕНКО П.А. – м. Севастополь – 200 грн.
92. КОНОПКО М.С. – с. Плисків, Вінницька обл. – 100 грн.
93. СЕЛІВАНОВ Д.К. – м. Харків – 50 грн.
94. САФРОНОВ П.К. – м. Харків – 100 грн.
95. СОЛЯНИК В.П. – м. Харків – 100 грн.
96. МАЖУКІН В.С. – м. Харків – 70 грн.
97. СИДОРЕНКО І.І. – м. Харків – 50 грн.
98. ЯРЕМА В.І. – с. Карів, Львівська обл. – 100 грн.
99. ГОРПИНИЧ А.Я. – с. Варварівка, Запорізька обл. – 125 грн.

3. Пасечные работы в ноябре – перечень работ, которые нужно провести в предзимнем месяце на пасеке.

4. Віктору Дмитровичу ЗУЮ – 85 років!28 листопада виконується 85 років нашому головному «винуватцю» того, що більше чим через півтора століття почала виконуватися мрія нашого видатного земляка, батька раціонального бджільництва Петра Івановича ПРОКОПОВИЧА. Перший том із трьохтомника його творів побачив світ у цьому році. Зараз триває підготовка до виходу в наступному році другого тому, а потім – і третього.
Все це було б неможливо, якби не подвижницька праця за покликом душі нашого шановного ювіляра. А робив цю роботу Віктор Дмитрович майже 30 років, бо віднайти майже всі твори Великого Пасічника та довести їх до високих редакційних стандартів, діло надзвичайно копітке, важке й тривале. Але ж правду кажуть, що, хто справді бажає, той завжди доб’ється. А бажання повернути Прокоповича в Україну ніколи не полишало ювіляра. Та й зробити це неодмінно треба було, тому що ще з середини ХІХ сторіччя твори Петра Івановича практично перестали друкуватися. І тільки в 1960 році в Москві вийшла перша збірка П.І. Прокоповича «Избранные статьи по пчеловодству». Ця ж книжка була перевидана в 2002 році в серії «Родники земли Русской».
Віктор Дмитрович не тільки віднайшов твори нашого земляка, він ще самотужки чудово переклав їх на українську мову, систематизував та упорядкував. Цим він фактично поклав початок поверненню Петра Івановича на його рідну Україну-неньку.
Хвала Вам і велика подяка за це від вдячних пасічників і патріотів Землі Нашої!
Працювати з Віктором Дмитровичем одне задоволення, бо людина він надзвичайно відповідальна, обов’язкова, порядна і добра. Я пишаюсь тим, що доля звела мене з цим мужнім чоловіком, який попри всі складнощі (бо в які роки він жив!) залишився самим собою. Так тримати!
Многая лєта, шановний!
Щиро! Валерій КОРЖ

5. Информация к размышлению – о способности пчел противостоять холоду.

6. Смыкающиеся ульевые рамки – систематизирована информация о рамочных разделителях с момента их появления до сегодняшних дней. Рассказано о достоинствах и недостатках рамок с разделителями и без них.

7. Основные качества хорошего пчеловода.
Главным среди качеств хорошего пчеловода следует признать трудолюбие. Рабочий день на пасеке, особенно крупной, в разгар сезона загружен до предела. Тем не менее, трудолюбивый и любящий свое дело пчеловод успевает не только выполнить все намеченные на день работы, но и подготовиться к следующему дню. Не зря в народе говорят: «Пчел держать — не в холодке лежать».
Пчеловод должен быть очень наблюдательным, способным быстро подмечать мельчайшие особенности в поведении пчел и по ним определять состояние семей. Он должен уметь наблюдать погоду и прогнозировать медосбор.
Работа на пасеке невозможна без терпения и спокойствия, особенно, когда пасечника жалят пчелы.
Пчеловод должен быть незлым и нежадным в отношениях с другими людьми и с пчелами. Ведь не зря в народе говорят, что у злых и у жадных пчелы не водятся.
Без взаимопомощи невозможно представить сотрудничество с другими пчеловодами. Сегодня поможешь ты, а завтра помогут тебе.
Настоящий пчеловод должен быть порядочным человеком. Основным составляющим элементом любого пчелопродукта является совесть пасечника. Без нее любой пчелопродукт сразу становится подделкой.
Пчеловод должен быть любознательным и постоянно учиться, пополняя не только практические, но и теоретические знания.
Ну и, наконец, скрепляет и цементирует эти замечательные качества любовь к пчеле и пасечному делу. Без нее все работы на пасеке превратятся в механическое исполнение обязанностей.

8. Воскотопка высокотемпературная (ВВТ-1П) «МЕЛИССА» - рассказано о новом варианте высокотемпературной воскотопки «Мелисса» и восьмилетнем опыте ее эксплуатации.

9. Енергоекономічна зимівля бджіл
– продовження статті з попереднього номера.

10. Аргентина запрошує на Конгрес у 2011 році. 42-й Міжнародний конгрес з бджільництва та апітерапії, одночасно з виставкою-ярмарком АпіЕкспо-2011, відбудуться в Буенос-Айресі (Аргентина) з 21 до 25 вересня 2011 року у сільськогосподарському торговому ярмарковому центрі площею 2700 кв. метрів… Стаття М.В. Ульяніча про Конгрес Апімондії у 2011 році.

11. Здоровье пчеловода – спасайте свой мозг луком!

12. Американские ученые установили, что главные виновники сокращения численности пчел на территории США – это сами пчеловоды, использующие нерациональные методы производства меда… Статья о причинах массовой гибели пчел.

13. Реклама.

14. Сало з медом – анекдоты.2010 год
№101. Апімондія-2013 в Україні.
Рік тому Україна отримала можливість провести у 2013 році 43-й Конгрес Апімондії. Із чотирьох років, які були представлені нам на підготовку до проведення Конгресу, уже один рік, тобто 25% часу, сплило. Що ж за цей рік було зроблено?
Мої пошуки результатів цієї роботи ні до чого втішного не привели. Єдине досягнення на цьому тлі – відкриття сайту www.apimondia2013.org.ua, де повідомляється про те, що Президентом 43 Конгресу є В.А. Ющенко. Повідомляється також про створення Організаційного комітету по підготовці до проведення цього заходу. Що можна сказати з цього приводу?
Про Президента Конгресу нам в Україні вже давно все зрозуміло. Якщо він і тут буде так же керувати, як він це робив на протязі своєї каденції на попередній посаді, то годі чекати якихось успіхів. Все буде заговорено пустопорожніми речами, а процес підготовки – пущено по принципу броунівського руху з відповідними результатами.
Цікавим також є і склад Організаційного комітету, в якому із 9-ти членів тільки одна людина має безпосереднє відношення до бджільництва. Решта – це сімейний бізнесовий «підряд» рідних та «верноподданных» пані Васильківської, які так же, як і вона, ніякого відношення (крім бізнесового) до галузі бджільництва ніколи не мали.
Виходячи з того, що їх «патрон» тепер не має тих можливостей, які він мав до весни цього року, Оргкомітет встиг тільки «випустити пару в свисток», сповістивши про своє створення, і на тому, судячи з усього, анігілював, тобто перестав реально існувати і діяти.
Але ж Україна, отримавши право на проведення 43 Конгресу, взяла на себе відповідні міжнародні зобов’язання, які вона за будь-яких обставин повинна виконати. А час невпинно спливає, а зробити за ці вже неповні три роки треба дуже й дуже багато. А як би хотілося, щоб наша країна скористалась такою чудовою нагодою і достойно презентувала в світі наш медовий край, нашу квітучу Неньку-Україну! А для цього сьогоднішньому керівництву країни треба рішуче «перекласти руля», оновити склад відповідальних за проведення Конгресу і надати прискорення цій вкрай необхідній для позитивного іміджу України роботі.
Так бути цьому?!

2. Пасечные работы в октябре – рассказано об основных работах на пасеке при полном завершении сезона в октябре.

3. Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА
(продовження списку станом на 10.09.10 р.)
43. ЛАВРИНЕНКО А.І. – с. Біла Криниця, Миколаївська обл. – 150 грн.
44. ГРИНЬ В.В. – м. Луганськ – 50 грн.
45. ПОТЕРЯЙКО П.А. – с. Ківшувата, Київська обл. – 120 грн.
46. ПРОУТОРОВ Г.А. – с. Молодова, Харківська обл. – 100 грн.
47. ФОРТОВОЙ А.А. – с. Молодова, Харківська обл. – 100 грн.
48. КОРОСТИЛЬОВА Н.Н. – с. Молодова, Харківська обл. – 100 грн.
49. ТОЛСТОЙ П.Я. – с. Молодова, Харківська обл. – 100 грн.
50. КОСОБУЦЬКИЙ Л.А. – м. Харків – 50 грн.
51. БОЛЮБАШ Є.С. – м. Дніпропетровськ – 50 грн.
52. СИЩУК Р. А. – м. Київ – 300 грн.
53. РОМАНЧЕНКО М.А. – м. Харків – 100 грн.
54. УС А.А. – м. Харків – 100 грн.
55. ШЕКЕРА В.Г. – м. Первомайськ – 50 грн.
56. ФОМІЧЕНКО О.В. – с. Пересічне, Харківська обл. – 100 грн.
57. ГАЛАГУРЯ Р.М. – с. Вільшани, Харківська обл. – 100 грн.
58. ДЕГТЯРЬ М.М. – с. Кулінічі, Харківська обл. – 100 грн.
59. ЖОРНІК Д.С. – с. Вільшани, Харківська обл. – 100 грн.
60. ЖУКОВ В.М. – м. Чугуїв, Харківська обл. – 100 грн.
61. ЛАПТЄВ В.М. – с. Білий Колодязь, Харківська обл. – 100 грн.
62. ЛАПТЄВ М.В. – с. Білий Колодязь, Харківська обл. – 100 грн.
63. ЛАПТЄВ Л.В. – с. Білий Колодязь, Харківська обл. – 100 грн.
64. ХРАПАЧ А.В. – м. Харків – 100 грн.
65. ГУРА А.О. – с. Пісочин, Харківська обл. – 100 грн.
66. СНІСАР В.Д. – с. Великий Бурлук, Харківська обл. – 100 грн.
67. ПІСОЦЬКА Т.О. – м. Красний Кут, Харківська обл. – 100 грн.
68. ЖОРНІК М.І. – м. Харків – 100 грн.
69. ДЕЙНЕКА Ф.М. – с. Ст. Салтів, Харківська обл. – 100 грн.
70. ІЗМАЙЛОВ Г.Б. – м. Харків – 100 грн.
71. АРГУНОВ О.М. – с. Пісчане, Харківська обл. – 100 грн.
72. ЗОЛОТОУС О.В. – с. Петровське, Харківська обл. – 100 грн.
73. ПЕЛЕШЕНКО М.О. – с. Ст. Салтів, Харківська обл. – 100 грн.
74. ПІДОШВА В.Г. – с. Великі Сорочинці, Полтавська обл. – 50 грн.

Користуючись нагодою, повідомляємо, що продовжується робота над підготовкою до видання наступного тому 2. Про те, як зробити благодійний внесок на це видання, можна прочитати в ПАЯ №3-2010 або на сайті www.mirpchel.com.ua .

4. Мечты или реальность? Статья известного журналиста Н.В. Ульянича о состоянии пчеловодства в Украине и подготовке к проведению 43-го Конгресса Апимондии в 2013 году.

5. Енергоекономічна зимівля бджіл. Про підготовку бджіл до зимівлі з точки зору мінімальних затрат кормів і потенціальних можливостей сім’ї.

6. Изолятор Хмары: новые аспекты. Продолжение дискуссии об эффективности использования маточного изолятора Хмары для полного уничтожения клещей.

7. Об изоляции матки. Статья пчеловода со стажем о своем способе изоляции матки при помощи простого недорогого изолятора.

8. Серебряная вода на пасеке. Очень подробно рассказано о способе получения серебряной воды и ее применении на пасеке. Приведена простая в изготовлении схема для получения серебряной воды.

9. Здоровье пчеловода. Рассказано о применении серебряной воды для омоложения человеческого организма и о применении продуктов пчеловодства для лечения неврозов.

10. Очистка труб от сажи. Рассказано о новом радикальном способе очистки печных труб от сажи при помощи… скипидара.

11. Реклама. Объявления пасечников.

12. Сало з медом. Анекдоты.


2010 год
№91. Уважаемые друзья – обращение гл. редактора по поводу первой годовщины нашей газеты.

2. Пасечные работы в сентябре – особенности пасечных работ после знойного лета-2010.

3. ВИДАННЯ ТВОРІВ П.І. ПРОКОПОВИЧА РОЗПОЧАЛОСЯ!
Шановні друзі! Як ми вже повідомляли, вийшов в світ перший том вибраних творів видатного діяча вітчизняного бджільництва Петра Івановича ПРОКОПОВИЧА. Вихід цієї книги символізує відродження перерваного зв’язку поколінь і відновлення історичної справедливості стосовно пасічного генія світового масштабу.ПРОКОПОВИЧ П.І. Вибрані твори (в трьох томах)/ Том 1. Сімейства бджолині.- Харків: Видавничій дім «ФАКТОР», 2010. - 256 с.


Книга є складовою частиною «Вибраних творів П.І. Прокоповича» в трьох томах.
У першому томі розповідається про життєвий шлях автора, а також наведені його твори про борті, вулики й бджолині сімейства. Ці твори свого часу були поодинці опубліковані в періодичних виданнях.
Книга унікальна тим, що вона є першим найбільш повним виданням творів геніального пасічника, науковця і вчителя. Біля половини творів в цій книзі являються першодруками, бо ніколи з ХІХ століття ніде не друкувалися.
Таку своєрідну «Біблію» пасічника повинен мати кожен бджоляр і той, хто цікавиться бджільництвом та його історією.

РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ: М.Л. Горніч, В.Д. Зуй, В.М. Корж (координатор проекту), С.М. Мілов, В.О. Соломка.
Переклад з російської В.Д. Зуя.

Книга видана «Фондом ім. П.І. Прокоповича» на благодійні внески бджолярів і на кошти членів редакційної колегії.

Увага! Всі, хто бажає придбати цю книгу, повинні надіслати поштовим переказом 45 грн. на адресу: 61166, м. Харків, ас 4189, Коржу Валерію Миколаєвичу. Книги можна придбати також у Горніча М.Л. і Соломки В.О. при безпосередньому спілкуванні.
Повідомляємо, що всі благодійники, які надали кошти на випуск цієї книги, отримають том 1 безкоштовно. В зв’язку з цим прохання до благодійників, які не повідомили свою адресу, надіслати Коржу В.М. свою поштову адресу та прізвище, ім’я, по-батькові (повністю!).

Інформуємо також про те, що розсилку книг ми плануємо закінчити до кінця цього року.

4. «Пространство Лангстрота» в современных ульях – рассказано о проблемных вопросах, возникающих в связи с нарушением пространства Лангстрота в современных конструкциях ульев.
ВЫВОДЫ
1. Ширина улочки в 12,5 мм не является оптимальной, ибо она не соответствует величине «пространства Лангстрота», что часто приводит к появлению восковых перемычек в межрамочном пространстве.
2. Исходя из этого можно рекомендовать поддерживать ширину улочки в расплодной части улья в пределах 9-10 мм.
3. Традиционное межсотовое пространство в 10 мм с учетом неточностей в изготовлении рамок, корпусов ульев и посадки рамки на место тоже не является оптимальным с точки зрения «пространства Лангстрота». Оптимальной величиной межсотового пространства можно считать 7-8 мм.
4. Для уменьшения неестественного для пчел разрыва воскового поля в многокорпусных ульях до минимальных величин рекомендуется уменьшение толщины верхнего бруска рамки (435х230 мм) до 15 (10) мм, нижнего – до 8 мм.
5. При сборке гнезда на зиму дальнейшего уменьшения разрыва воскового поля можно достичь путем подкладывания под плечики рамки нижнего корпуса «зимних» планочек толщиной 7 мм и длиной, равной ширине корпуса.

5. Перезимуют ли пчелы на закристаллизованном меде? – в статье Малыхина В.Е. рассказано об опыте зимовки пчел на быстро кристаллизуемых медах.

6. Який вулик нам потрібен? – в статті Бурлаки В. розказано про погляд автора на вулик Роже Делона.

7. Хранение меда – в статье рассказано о том, как правильно хранить мед для того, чтобы он максимально долго сохранял свои целебные свойства.

8. Коротке вітання редакції Соломці В.О. з нагоди 10-річчя народження бренду «Дід Василь».

9. ХЛОПЦІ, ДО РОЮ!

За рішенням Ради Бджолярського Кругу 2 і 3 жовтня в таборі «Ювілейний» Баришівського р-ну, Київської обл. традиційно відбудуться вже VІІ всеукраїнський «БДЖОЛЯРСЬКИЙ КРУГ». Окрім святкування «медових обжинок» передбачені виставка обладнання і стендів, тематичні семінари («Інструменти і обладнання», «Технології пасічникування», «Хвороби бджіл», «Продукти бджільництва») з лекціями і виступами провідних вчених, пасічників, бджолиних ветеринарів, апітерапевтів, юристів, провідників громадських організацій, членів редакцій і головних редакторів часописів... Обмін досвідом, обговорення проблемних і нагальних питань. Консультації з фахівцями і пасічними авторитетами, демонстрація новинок, продукції , в т.ч. питних медів, і досягнень, презентація і реалізація нових книг (в т.ч. 1-го тому «Вибрані твори П.І.Прокоповича»), часописів, фільмів, фотографій (цифрових), рекламних і пропагандистських матеріалів на продукти бджільництва… Доповідачам і виступаючим, а також тим, хто хоче продемонструвати цифрові фото – буде мультимедійний проектор. Майстер-клас «Виробництво питних медів» проведуть переможці всеукраїнських конкурсів медоварів України.

За рішенням Громади прийняття звернень до громадських організацій, виконавчих органів та ін. Про експонати на виставку бажано повідомити Гуслія Ю.М. тел. 096 803-61-89, або 0472 76-13-61.
Привозьте все, що хочете показати і розказати Товариству. Це ж Ваше зібрання!

Як їхати: електричкою Київ – Яготин (Гребінка) до зуп. Коржі – далі пішки 15 хв. до табору відпочинку «Ювілейний». Автомобілями з Баришівки до табору «Ювілейний» 1-2 км по дорозі на Березань.

Про гроші: Зібрання проводиться традиційно без чиєї б то не було фінансової підтримки. За наші трудові. Організаційний внесок орієнтовно 50 грн з кожного учасника (інформаційні матеріали для кожного, оренда табору, зали, столової (з піснями під гармошку і без), оплата послуг (в т.ч. невеличкого концерту), аудіо- і мультимедійне супроводження, нагороди, бейджики, на мед сиротам, і т. ін.) . Беріть гроші і на ярмаркування – буде пасічний реманент, обладнання, вощина, ветпрепарати, набори для медоварів (все за цінами виробника), а також література, аудіо, відеодиски та ін.
Вечеря і сніданок – 45 грн. Нічліг з білизною, в т.ч. в армійських палатках (з кроватями) по 55 грн/добу. Заїзд в табір з вечора 1 та зранку 2 жовтня. Початок організованої роботи за програмою з служби Божої о 12 годині 2 жовтня. Закінчення організованої роботи о 14-00 в неділю 3 жовтня. Неформальне спілкування зранку в суботу (ввечері дружня вечеря) до пізнього вечора в неділю… Виходячи з цього треба щоб було щось у торбі…

Рада Бджолярського Кругу
Тел. 067 323-77-68 Ворона Анатолій Петрович, 067 507-25-50 Барабаш Василь Степанович. Для формування порядку денного бажано записатись на виступи і повідомити їх тему до 28.09.10 за тел. 098 400-27-42 Соломка Василь Олексійович.

10. Осы на пасеке – рассказано о способах борьбы с этими вредителями пчел.
11. Объявления, реклама.
12. Сало з медом – короткие анекдоты.


2010 год
№81. 235 років з дня народження П.І. Прокоповича.
Урочистості до 235-річчя з дня народження Прокоповича П.І. відбулися 11 липня на його батьківщині, там, де жив і творив Великий Пасічник, там, де завершив він своє многотрудне й славне життя і пішов у Вічність.
На заклик стрийського пасічника Романа Тура до 70 пасічників з різних куточків нашої держави зібралися в Батурині, щоб віддати шану найславетнішому пасічникові України. Розпочалося зібрання молебнем в храмі Покрови Пресвятої Богородиці в центрі Батурина. Після цього пасічна громада відбула в село Пальчики на могилу Прокоповича П.І. і продовжувача його справи С.П.Великдана, де відбулася коротка служба Божа. Урочисто колихалися вітром хоругви громадських організацій пасічників Львова, Стрия, Радехіва, Коломиї. Велично тримали їх в сильних руках засмаглі й мужні прапороносці. Квіти від імені пасічників України поклали на могилу голова Спілки пасічників України Боднарчук Л.І. та голова Гільдії медоварів України Барабаш В.С. Потім прозвучали полум’яні виступи Л.І. Боднарчука, Романа Тура, Валерія Коржа, Василя Соломки («Діда Василя»), співробітників Національного заповідника «Гетьманська столиця» Н.П. Халимон та О.І. Марченко.
Помітною подією урочистостей стало покладення до пам’ятника Прокоповичу двох книг з його працями: «Про пчоли», випущеної Романом Туром, і першого тому «Вибраних творів П.І. Прокоповича», випущених Фондом його імені на виконання рішень Бджолярського Кругу 2007 і 2009 рр. Всі учасники зібрання поставили свої підписи на книгах і потім передали їх до музею. А собі кожен прикупив ці довгождані послання мудрого нашого земляка …
Вперше на могилі Великого Пасічника прозвучав Гімн бджолярів України. Співали всі!
Учасники зібрання відвідали пам’ятні місця, пов’язані з життям і діяльністю П.І. Прокоповича в с. Митченки, Пальчики, пожурилися, що там нічого не збереглося з тих часів і ніхто тим не переймається.
Екскурсія по відновленій гетьманській столиці з відвіданням фортеці, резиденції гетьмана Мазепи і палацу Розумовських була цікавою і змістовною. Завершились урочистості дружньою вечерею і зворушливими промовами про П.І. Прокоповича, про рідну землю, про пасічництво і життя наше. На завершення «Многіє літа» провідникові урочистостей благородному Романові Туру проспівали всі учасники зібрання.

2. Роздуми після торжеств. Спроба осмислення побаченого на торжествах в Батурині з конкретними пропозиціями.

3. Пасечные работы в августе. Подробно рассказано о комплексе работ, завершающих активный сезон.

4. О воспитании расплода при подготовке к зимовке. Давно стало общеизвестным фактом, что участие пчел в воспитании расплода в большей мере, чем другие работы (переработка корма, заготовка пыльцы, доставка воды и др.), сокращает продолжительность жизни пчел. Поэтому совершенно естественно стремление пчеловодов к максимальному освобождению пчел от этой нагрузки накануне их ухода в зимовку. Возможно ли это и в какой мере? Об этом и рассказано в статье.

5. Перестановка улья на пасеке. Рассказано об оригинальном и простом способе перестановки улья в пределах пасеке на расстояние более 2-х метров.

6. Цветочный и сахарный мед как пища для пчелиной семьи. Продолжение (см. ПАЯ №6) статьи на обозначенную тему, в которой рассказано об оптимальной структуре зимних запасов кормов для пчелиных семей.

7. Чи потрібне нашій країні бджільництво? Мої земляки-пасічники з Донеччини вирішили звернутися до Прем’єр-міністра України з пропозицією створити Міністерство бджільництва. Їх поривання та бажання підняти бджільництво до належного стану зрозумілі. Але міністерства без підприємств чи структурних підрозділів не існує, так само як не буває пастуха без отари домашніх тварин…
Точка зору відомого журналіста Ульянича М.В. на означену вище тему.

8. Подсчет ожидаемого «урожая». Многие пасечники пользуются контрольными весами и ведут записи ежедневного приноса нектара пчелами. Наверняка у них возникает вопрос: «А сколько же меда из этого нектара получится»? Ответ на этот вопрос в номере газеты.

9. Пчелиное воровство. Рассказано о профилактике пчелиного воровства и борьбе с ним при возникновении этого опасного осеннего явления.

10. Вылечить артрит поможет пчелиный яд.

11. Мировая встреча пчеловодов. Сообщение о предстоящем форуме «Апимедика» и «Апикачество», который будет проходить в г. Любляне (Словения) с 28 сентября по 2 октября 2010 года.

12. Объявления и реклама.

13. Сало з медом – анекдоты, приколы, карикатура и др.
2010 год
№7ШАНОВНІ ДРУЗІ!


11 липня цього року виповнюється 235 років з дня народження великого сина України, геніального пасічника, винахідника і просвітителя Петра Івановича ПРОКОПОВИЧА.
В честь вшанування світлої пам’яті ювіляра надаємо коротку передмову до першого тому «Вибраних творів» П. І. Прокоповича, який в найближчі дні вийде у світ. Слідкуйте за оголошеннями в нашій газеті та на сайті www.mirpchel.com.ua .
***
В історії бджільництва Петро Іванович Прокопович займає особливе місце. Сам, без жодної підтримки, він безупинно, уперто й наполегливо все своє життя працював розумово й фізично. Виготовляв вулики, удосконалював їх і нарешті створив перший у світі рамковий вулик, який на сьогодні став основним інструментом ведення бджільництва в усіх країнах світу.
П. І. Прокопович читав, думав, творив, сумнівався, перевіряв, досліджував і врешті-решт створив свою власну науку про бджіл і бджільництво. Майже чверть століття викладав цю науку у створеній ним школі бджільництва, яка була першою і єдиною професійною школою бджільництва в Європі. Від учнів суворо вимагав учитися й працювати. Не терпів розбещеності, бездіяльності, ледарства та чванства. «Вулицями не шлятися, горілки не пити, табаки не нюхати» — таким було одне з обов’язкових правил поведінки учнів. Дуже вимогливим був П. І. Прокопович і до пасічників-наглядачів за бджолами. Ми знаємо про це з його одинадцяти заповідей-вимог до тих, хто працює на пасіці.
Свого часу П. І. Прокопович був високоосвіченою людиною. Після закінчення Києво-Могилянської академії він дуже хотів продовжити навчання далі й усе життя жалкував, що військова служба та гусарський мундир не дали йому змолоду займатися наукою.
Вийшовши у відставку у зв’язку з хворобою, самотужки за допомогою дідів-пасічників опанував пасічництво, за книжками простудіював тогочасні природознавчі науки, де панували ідеї старогрецьких філософів, теоретичні погляди таких визнаних авторитетів, як голландський учений-анатом Ян Сваммердам, шведський учений Карл Лінней, французький природознавець Рене Антуан Реомюр та ін.
Під впливом творів цих учених перейнявся уявленнями про те, що робочі бджоли нібито є кастратами, а стать бджіл визначається статевими продуктами правого (самці) або лівого яєчника (самки) бджолиної матки. Саме такі твердження зустрічаємо в перших статтях П. І. Прокоповича «Про сімейства бджолині» та «Про маток бджолиних». Тут і в інших статтях він вживає військові терміни, засвоєні ним під час армійської служби. Проте, відкинувши те, що було даниною часу, у творах П. І. Прокоповича ми знаходимо справжні діаманти науки про бджіл. Багато його ідей і напрацювань не втратили своєї актуальності і в наші дні.
Оцінюючи діяльність П. І. Прокоповича, відомий американський бджоляр і науковець А. І. Рут писав: «П. І. Прокопович був пасічником надзвичайного таланту. Він використав методи, які набагато випередили його час. Деякі письменники стверджували, що рухомі рамки винайшов в 1845 році Дзержон (Германія), але, без сумніву, останній не має ніякого права на цю честь».
Підсумком величезної, титанічної праці П. І. Прокоповича могли б стати 12 томів його «Записок про бджільництво». Трагічна доля цих творів, які, скоріш за все, були знищені, є болючою сторінкою в історії української науки і культури.
П. І. Прокопович є класиком бджільницької науки, і його твори заслуговують детального вивчення. Залишаючи їх такими, якими вони були написані, ми маємо змогу ввійти у світ його уявлень і переконань, глибоко осмислити його життєвий подвиг, що демонструє велич цієї людини, яка є національною гордістю України.
Уперше думку про видання опублікованих творів П. І. Прокоповича висловив С. П. Великдан у доповіді «Короткі відомості про школу бджільництва Прокоповича», яка була виголошена 1 листопада 1859 року з нагоди 30-річчя з дня заснування Школи. Назвавши журнали, де публікувалися статті П. І. Прокоповича, він сказав: «Тепер думається видати твори П. І. Прокоповича у світ окремими книжками у двох частинах». Але цей замисел так і не було тоді реалізовано.
У подальшому було декілька спроб видати твори, але тільки в 1960 році за редакцією М. Ф. Федосова вийшла друком книга П. І. Прокоповича «Избранные статьи по пчеловодству», яка включила в себе приблизно третю частину всіх опублікованих в журналах і газетах статей П. І. Прокоповича і С. П. Великдана. Ця ж книга, але під редакцією Г. І. Таранова, вийшла в Росії у 2002 році накладом 100 примірників.

2. На пасеке в июле.

3. На пасеке Владимира МАЛЫХИНА. Рассказано о поездке на пасеку производителя маточного молочка В. МАЛЫХИНА, расположенной около Святогорского монастыря на севере Донецкой области.

4. Природные жилища пчел. Газета приглашает всех, кто имел возможность наблюдать природные жилища пчел, поделиться информацией об устройстве этих жилищ. Рассказано о том, в каком виде желательно эту информацию направить в редакцию.

5. Как осенью кормить пчел? Этот материал открывает рубрику «Главы из будущих книг». Привожу вступление к этому материалу.
«Анализ показывает, что сахарный сироп – это, по сути, своеобразный нектар, в составе которого есть только сахароза. Близкими к сиропу по доле сахарозы есть нектары таких растений, как синяк, шалфей, люцерна в которых сахарозы 70-80%, а в нектаре ваточника сирийского ее 95%. Так что мы имеем полное право назвать процесс подкормки пчел процессом искусственного медосбора и относиться к нему именно так, а не иначе. Ведь для пчел безразлично, где находится источник взятка – в поле или мы его искусственно создаем в улье, имитируя цветочный нектар сахарным сиропом. Инстинктивная реакция пчел на источник взятка при этом будет совершенно одинаковой: собрать – доставить – переработать – запечатать.
Исходя из этого, и будем мерить объемы скармливаемого сиропа величиной суточного взятка, и тогда все происходящее при подкормке будет восприниматься несколько по-иному».

6. Разделительная решетка «Лабиринт». Рассказано о предполагаемом изобретении нового типа разделительной решетки.
Выводы в статье:
1. В основу всех существующих разделительных решеток положен принцип преодоления их «на проход».
2. В основу нового типа разделительной решетки положен «лабиринтный» принцип ее преодоления.
3. Натурные испытания показали, что через опытный образец РР «Лабиринт» с калиброванной щелью высотой h = 4,1-4,2 мм и глубиной r = 5 мм пчелы без проблем проходят в обоих направлениях.
4. Испытания показали, что плодные матки и неплодные матки, только вышедшие из маточника, через РР «Лабиринт» не проходят.
5. При разделении такой решеткой двух корпусов с матками физический контакт между матками будет невозможен.
6. Технология изготовления предлагаемой решетки предельно проста, а стоимость ее невысокая.
7. В настоящее время проводится подготовка необходимых документов на оформление заявки на изобретение.

7. Добавление в сироп микроэлементов. В ПАЯ №1 за 2009 год уже было рассказано о том, как с целью улучшения качества сахарного корма можно добавлять в исходный сироп пыльцу или гомогенат трутневых личинок. В этом номере рассказано о том, как обогатить сироп добавлением в него необходимых микроэлементов или стимулирующих препаратов.

8. Чай спасет от инсульта – практические советы.

9. Объявления и реклама.

10. Сало з медом – анекдоты, приколы, карикатуры и др.


2010 год
№61. Уважаемые читатели! Обращение гл. редактора.

2. На пасеке в июне.

3. Шановні друзі!
В цьому році виповнюється 235 років з дня народження П.І. ПРОКОПОВИЧА, та 160-ті роковини світлої його пам’яті. 11 липня в м. Батурині Чернігівської області планується проведення урочистостей з цієї нагоди. Об’ява стосовно цього дійства опублікована в цьому номері нашої газети та на сайті www.mirpchel.com.ua .
***
Робота по підготовці до видання творів П.І. ПРОКОПОВИЧА триває.
15 травня в м. Київ відбулася чергова зустріч членів редакційної колегії, на якій були обговорені конкретні питання видання першого тому «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА».
На момент виходу в світ цього номеру газети всі необхідні матеріали для видання першого тому знаходяться в видавництві. Триває напружена робота по розробці оригінал-макету книги, та її оформленню. Орієнтовні терміни виходу цієї книги залишаються такими, про які ми вже сповіщали – кінець червня-липень.
Продовжується акумулювання благодійних внесків. На кінець квітня ми маємо біля 27% від потрібної суми на видання першої книги творів. Список благодійників, які надали кошти з моменту опублікування попереднього списку в ПАЯ №5, наводиться нижче.
P.S. Звертаємо увагу на те, що вихід першої книги не означає припинення роботи по виданню творів П.І. ПРОКОПОВИЧА. Відповідно до наших планів наступна книга повинна вийти в світ в 2011 році, тому й акумулювання коштів буде тривати до тих пір, поки ми не видамо всі ці три книги.

Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА
(продовження списку станом на 29.05.10 р.)
36. МІНЯЙЛО В. А. – м. Марганець, Дніпропетровська обл. – 50 грн.
37. ЛОХОВ В. Л. – м. Вінниця – 50 грн.
38. АВРАМЕНКО І. О. – м. Ромни – 50 грн.
39. ОМЕЛ’ЯНЕНКО В. П. – м. Ромни – 50 грн.
40. КОСТЕНКО О. В. – м. Дніпропетровськ – 100 грн.
41. КРУТЬКО О. Є. – м. Дніпропетровськ – 200 грн.
42. ОЛЕКСІЄНКО І. П. – м. Дніпропетровськ – 50 грн.

Шановні друзі! Якщо хтось виявить в цьому чи попередніх списках які-небудь помилки в написанні прізвища, імені та по батькові чи інші неточності, велике прохання повідомити про це редакцію.

4. Летная деятельность пчел. Приводятся справочные данные по характеристикам летной деятельности пчел.

5. Когда кормить пчел?
Сроки скармливания сахарного сиропа сильно влияют на уровень инверсии (расщепления) сахарозы, а, следовательно, на качество сахарного меда, сроки его созревания, запечатывания и, в конечном итоге, на результат зимовки. Это влияние происходит за счет воздействия фактора внешней температуры и наличия пыльцы в природе. Самая главная проблема осенней переработки сиропа – минимизация отрицательных последствий переработки большого количества исходного продукта на физиологическое состояние пчел и продолжительность жизни осенней генерации пчел, идущих в зиму. 6. Цветочный и сахарный мед как пища для пчелиной семьи (часть 1). Рассказано о достоинствах и недостатках цветочного и сахарного меда как пищи для пчел. Сделана попытка объективной оценки этих показателей с точки зрения практического пчеловодства.

7. Чи потрібно нашій країні бджільництво? Полемічна стаття відомого журналіста Миколи Ульяніча про сучасний стан справ в бджільництві України.

8. Здоровье пчеловода. Рассказано о полезных и лечебных качествах известного фрукта лимона.

9. Простой способ сохранения гомогената трутневых личинок. Приводится новый способ сохранения ГТЛ для личной потребности.

10. Объявления и реклама.

11. Сало з медом. Анекдоты, приколы, карикатура.2010 год
№51. Пасечные работы в мае.

2. ШАНОВНІ ДРУЗІ!
30 квітня виповнився рік з того моменту, як був створений «Фонд ім. П.І. Прокоповича». Незважаючи на цілком дитячий вік, ми вже встигли дещо зробити, і саме головне це те, про що піде розмова далі.
Робота по підготовці до видання творів П.І. ПРОКОПОВИЧА триває.
22 квітня в м. Одеса відбулася чергова зустріч членів редакційної колегії, на якій були обговорені поточні питання завершення роботи по підготовці до видання першого тому «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА».
На момент виходу в світ цього номеру газети ми вже маємо укладений Договір з видавництвом на видання тому 1. Орієнтовні терміни виходу цієї книги – кінець червня-липень. Так що, шановні друзі, чекайте виходу книги, яку бджолярі чекали понад півтора століття, чекайте виходу своєрідної «Біблії бджоляра» від нашого основоположника Петра Івановича ПРОКОПОВИЧА!
Продовжується акумулювання благодійних внесків. На кінець квітня ми маємо біля 25% від потрібної суми на видання першої книги творів. Список благодійників, які надали кошти з моменту опублікування попереднього списку в ПАЯ №4, наводиться нижче.
В зв’язку з цим ми б хотіли нагадати про те, що усі, хто візьме участь в наданні благодійної допомоги, обов’язково отримають безкоштовно книги цього видання. Тобто, кожен з вас може вважати себе своєрідним «акціонером» нашого спільного проекту по виданню творів. Повідомляємо також про те, що прізвища всіх благодійників, які внесуть кошти на видання творів П.І. ПРОКОПОВИЧА, будуть опубліковані в нашій газеті, на сайті http://www.mirpchel.com.ua/ та безпосередньо в виданій книзі. Про те, як зробити благодійний внесок, можна прочитати в ПАЯ №3 або на вищевказаному сайті.P.S. Звертаємо увагу на те, що вихід першої книги не означає припинення роботи по виданню творів П.І. ПРОКОПОВИЧА. Відповідно до наших планів наступна книга повинна вийти в світ в 2011 році, тому й акумулювання коштів буде тривати до тих пір, поки ми не видамо всі ці три книги.

Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА
(продовження списку станом на 30.04.10 р.)
25. КОЧКО В.Х. – м. Донецьк, 100 грн.
26. БОЖКО Д.А. – с. Калинівка, Дніпропетровської обл., 1000 грн.
27. КОРЖ Е. С. – м. Харків, 50 грн.
29. НЄЖИНСЬКИЙ Є.М. – м. Дніпропетровськ, 100 грн.
30. ГРИПАС А.Н. – м. Миколаїв, 100 грн.
31. ТКАЧЕНКО А.В. – с. Гаврилівка-2, Херсонська обл., 50 грн.
32. Спілка бджолярів м. ОДЕСИ – 1500 грн.
33. ЛАПТЄВ М.В. – с. Білий Колодязь, Харківська обл., 200 грн.
34. ЛАПТЄВ Л.В. – с. Білий Колодязь, Харківська обл., 100 грн.
35. АРТЕМЕНКО Ю.О. – с. Іванківці, Кіровоградська обл., 100 грн.

Шановні друзі! Якщо хтось виявить в цьому чи попередніх списках які-небудь помилки в написанні прізвища, імені та по батькові чи інші неточності, велике прохання повідомити про це редакцію.

4. Замена старых сотов. Рассказано о том, как надо правильно менять старые соты в улье, и о том, как это важно для жизнедеятельности пчелиных семей.

5. Есть и такие воски… Коротко приводится информация о восках растительного и животного происхождения.

6. Снятие «высоких» роев. На основе личного опыта автора даются практические рекомендации по снятию роев, привившихся на большой высоте.

7. Разделительная решетка – элемент рациональной технологии. Проанализирована история создания разделительной решетки. Сформулированы общие требования к разделительной решетке, рассмотрены достоинства и недостатки различных типов решетки. Делается вывод о том, что реализовать технологические приемы рационального пчеловодства (особенно на промышленной пасеке) без использования разделительной решетки Прокоповича будет весьма проблематично.

8. «Стоп»-сигнал в спілкуванні медоносних бджіл. Повідомляється про те, що вчені з Каліфорнії відкрили новий сигнал, яким бджоли попереджають своїх подруг про небезпеку, з якою вони зіткнулися під час збору нектару.

9. Гімн бджолярів України ( сл. В. Соломки, муз. І. Дерди). Приводяться слова і ноти вказаного Гімну.

10. Аптечка пчеловода. Даны рекомендации по комплектованию аптечки пчеловода и по пользованию входящими в нее препаратами.

11. Полезная информация для здоровья. Приводятся краткие советы о сохранении молодости и здоровья, о натуральных средствах от бессонницы, и о четырех правилах активного долголетия.

12. Объявления и реклама.

13. Сало з медом. Анекдоты, приколы, афоризмы, карикатура.


2010 год
№41. Пасечные работы в апреле.

2. ШАНОВНІ ДРУЗІ!
Робота по підготовці до видання творів П.І. Прокоповича триває. 16 березня в м. Києві відбулися чергова зустріч членів редколегії та обговорення поточних питань нашої роботи.
Наше звернення до пасічної громади України щодо фінансування видання дає певні результати (див. нижче). На момент виходу цього номеру газети ми вже акумулювали трохи більше 10% від потрібної суми на видання першої книги творів. Користуючись нагодою, звертаємося до читачів газети з закликом приєднатися до нашої благої справи, а також розповісти про наш проект своїм близьким і знайомим.
В зв’язку з цим ми б хотіли звернути увагу громади на таку деталь: усі, хто візьме участь в наданні благодійної допомоги, обов’язково отримають безкоштовно книги цього видання. Тобто, кожен з вас може вважати себе своєрідним «акціонером» нашого спільного проекту по виданню творів. Повідомляємо також про те, що прізвища всіх благодійників, які внесуть кошти на видання творів П.І. ПРОКОПОВИЧА, будуть опубліковані в нашій газеті, на сайті http://www.mirpchel.com.ua/ та безпосередньо в виданій книзі. А треба сказати прямо, що вихід в світ найбільш повного зібрання робіт нашого славетного земляка буде своєрідною знаковою подією, бо з часів Петра Івановича таких видань ще не було. Так що не втратьте нагоду – приєднуйтесь до благої справи і хай вами пишаються діти й онуки…
Про те, як зробити благодійний внесок, можна прочитати в попередньому номері нашої газети або на вищевказаному сайті.

Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА
(продовження списку станом на 20.03.10 р.)
17. Орлов В.М., м. Харків – 50 гр.
18. Цись А.Г., м. Харків – 50 гр.
19. Мироненко М.В., м. Харків – 50 гр.
20. Осецька Н.В., м. Харків – 30 гр.
21. Лемішев М.І., м. Харків – 500 гр.
22. Сафронов П.К., м. Харків – 50 гр.
23. Гура А.А., м. Харків – 100 гр.
24. Кудим С.Ю., м. Підгородне, Дніпропетровська обл. – 200 гр.

Шановні друзі! Якщо хтось виявить в цьому чи попередньому списку які-небудь помилки в написанні прізвища, імені та по батькові чи інші неточності, велике прохання повідомити про це редакцію.


3. Ізолятор Хмари: продовжуємо дискусію…

4. Весенний уход за слабыми семьями (продолжение статьи со следующего номера).

5. Строим зимовник-баню. Рассказано о проекте и технологии строительства недорогого зимовника-бани для небольшой пасеки. Даются практические рекомендации по эксплуатации данного сооружения на основе его многолетнего использования.

6. «ТОП-50» видатних особистостей українського бджільництва.
В останні роки в світі широко проводяться опити читачів газет, журналів для встановлення найбільш популярних представників тієї чи іншої області діяльності. Це так звані рейтингові «ТОП-конкурси», де визначаються найбільш популярні особистості даної галузі в державі. Наша газета започатковує на своїх сторінках і на сайті http://www.mirpchel.com.ua/ проведення такого конкурсу під назвою «ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ».
Кращий бджоляр України, це – людина, яка зробила помітний і достойний внесок в нашу галузь як бджоляр, науковець, винахідник, громадський діяч, підприємець, меценат або представник творчих професій.
Умови конкурсу дуже прості: на протязі 2010 року усі бажаючі можуть надіслати в газету чи на сайт прізвища тих бджолярів України, які, на їхню думку, достойні бути включеними в «ТОП-50». Ваш список може містити не обов’язково всі п’ятдесят прізвищ. Хай це буде декілька найбільш достойних, на ваш погляд, людей (розташовуйте їх в списку так, як ви б хотіли побачити ці прізвища в загальному підсумковому списку). Не забудьте, будь ласка, не тільки вказати прізвища кандидатів і їх ініціали, а й рід їх занять та місцевість, де вони мешкають. В грудні місяці 2010 року редакція узагальнить всі ваші пропозиції, а в першому номері нашої газети за 2011 рік і на сайті будуть опубліковані результати конкурсу «ТОП-50. КРАЩИЙ БДЖОЛЯР УКРАЇНИ-2010». Там же будуть опубліковані інтерв’ю з переможцями, які зайняли перші три місця.

7. Сахар и здоровье человека. Рассказано об основных последствиях потребления человеком рафинированного сахара и меда.

8. Дневной сон. О пользе дневного сна.

9. Бросаем курить?

10. Нам пишуть. Лист В. Гребенюка про створення «Гімну бджолярів України».

11. Объявления, реклама.

12. Комп’ютерні посмішки. Гумор «від комп’ютера».


2010 год
№31. Уважаемые женщины! – поздравление с праздником 8 марта.

2. Пасечные работы в марте.

3. ШАНОВНІ ДРУЗІ! Повідомляємо, що, у відповідності до плану, робота редакційної колегії по виданню творів П.І. Прокоповича триває. Ми не тільки займаємося підготовкою тексту майбутньої книги, а й проводимо роботу по уточненню деяких історичних фактів із життя Петра Івановича. З низкою запитань ми звернулися до Державного архіву Чернігівської області, до Києво-Могилянської академії. Член редколегії М.Л. Горніч відвідав Чернігівський історичний музей ім. В.В. Тарнавського, де отримав цікаві матеріали та ілюстрації до книги. Проведена відповідна робота і в Харківській державній науковій бібліотеці імені В.Г. Короленка.
Тобто, з точки зору роботи редколегії по підготовці видання творів, робота йде без проблем. Складніше діло з акумулюванням коштів на видання першої книги. На сьогоднішній день сума благодійних внесків складає менше 10 % від потрібної.
Керівництво «Фонду ім. П.І. Прокоповича» ще раз звертається до всіх небайдужих людей, які можуть допомогти нашому благому починанню, – візьміть, будь ласка, участь у неординарному дійстві, вшануйте нашого генія не тільки на словах, а й на ділі!
Кожен бажаючий має можливість на свій розсуд внести благодійні внески на зазначені вище цілі. Це можна зробити так:
1. Надіслати поштовий переказ на адресу: 61166, м. Харків, а/с 4189, КОРЖУ Валерію Миколайовичу з позначкою «Благодійний внесок».
Обов’язково повідомляйте свою повну адресу, включаючи поштовий індекс, прізвище, ім’я та по батькові.
2. Перерахувати через банк: банк одержувача – АКБ «Правекс-банк» м. Київ, МФО 321983, рахунок 26209331400025, код одержувача 1507601134, одержувач КОРЖ В.М., призначення платежу – благодійний внесок. Не забудьте, будь ласка, повідомити свої реквізити.
Після отримання кошти обов’язково будуть обліковані на нашому сайті, так що Ви зможете проконтролювати їх надходження до Фонду.
Благодійні внески до Фонду можуть робити як фізичні особи, незалежно від їхнього місця мешкання, так і юридичні особи (організації). За бажанням благодійні внески можуть бути обліковані на псевдонім або анонімно. Обмежень на суму благодійних внесків не існує. Ми будемо вдячні Вам за будь-яку фінансову підтримку нашого спільного проекту.
Інформуємо про те, що прізвища всіх, хто зробить благодійний внесок, будуть опубліковані в книзі, яка буде видана, а також в нашій газеті й на сайті http://www.mirpchel.com.ua/. Згодою на публікацію по умовчанню ми будемо вважати відсутність вашого письмового або усного застереження на таку публікацію.

4. «ПЧЕЛОВОДСТВО И АПИТЕРАПИЯ СЛОБОЖАНЩИНЫ – 2010» – сообщение о проведении выставки-ярмарки пчеловодов Слобожанщины.

5. Весенний уход за слабыми семьями – подробный рассказ опытного пасечника по обозначенной теме.

6. ВЕСЕННЕЕ УКРЕПЛЕНИЕ СЕМЕЙ И ОЧИСТКА ОТ КЛЕЩЕЙ
Вскоре после выставки семьи пчел можно укрепить и очистить от клещей при помощи подкормок с натуральными растительными добавками.
1. Ранней весной хороший эффект дает использование жидких подкормок (сироп 1:1) с добавками укропного масла: 3 г масла на 1 л сиропа. Скармливают по 150 г ароматизированного сиропа на улочку два-три раза через 3-5 дней. Укропное масло можно купить в кондитерских отделах продовольственного магазина или в аптеке.
Хорошие результаты можно получить и от скармливания пчелам сиропа с соком лука или чеснока (2,5 г сока лука или чеснока на 1 л сиропа).
2. Для весенней обработки пчел можно использовать и ароматизированное растительное масло. В качестве ароматизаторов используют укропное или камфарное масло. Препарат готовят, смешивая 50 г ароматизатора и 100 г растительного масла. Подготовленный препарат подогревают на водяной бане до температуры 50-60 °С, заливают в «Росинку» и обрабатывают семьи дважды с интервалом в 8-10 дней, расходуя на одну рамку 3-4 г препарата.
3. Укрепляет и стимулирует семьи весной и осенью скармливание препаратов элеутерококка и аралии маньчжурской (можно купить в аптеке). Для подкормки растворяют в 1 л сиропа 1:1 или 7 мл элеутерококка или 3 мл аралии. Весной подкормки лучше проводить сразу после выставки пчел на протяжении 10 дней небольшими дозами по 400-500 г на семью ежедневно.
4. Летом для сдерживания развития клеща надо закладывать в гнездо различные ароматные травы: полынь, чабрец, мяту, мелиссу, ботву помидоров, стебли ноготков и тому подобное. Для повышения эффекта надо при смене закладки чередовать различные травы.

7. Пчелы в реанимации – рассказано о способе оживления пчел, осыпавшихся от голода.

8. Благотворительные взносы – приводится список пчеловодов, сделавших благотворительные взносы на издание трудов П.И. Прокоповича.
(по состоянию на 25.02.10 г.)
1. Кривенко М.А., г. Кривой Рог – 50 гр.
2. Гордиенко Н.С., г. Харьков – 100 гр.
3. Лесной И.С., г. Харьков – 100 гр.
4. Дейнека Ф.Н., Ст. Салтов, Харьковская обл., – 100 гр.
5. Волик С.А., г. Донецк – 50 гр.
6. Кобцев А.Н., Черниговская обл., – 100 гр.
7. Мажукин В.С., г. Харьков – 20 гр.
8. Ясько С.О., г. Лубны – 100 гр.
9. Фомиченко О.В., г. Харьков – 100 гр.
10. Измайлов Г.Б., г. Харьков – 100 гр.
11. Саенко Т.М., г. Харьков – 50 гр.
12. Бондаренко Л.А., г. Изюм – 100 гр.
13. Курилко М.Н., г. Харьков – 100 гр.
14. Солдатов Д.К., г. Харьков – 200 гр.
15. Стетюха А.В., г. Ромны – 100 гр.
16. Ус А.А., г. Харьков – 100 гр.

9. Опыт зимовки с обогревом помещения – сообщение об уникальном опыте многолетней зимовки с обогревом небольшого помещения; приводятся оригинальные результаты наблюдений и соответствующие выводы.

10. Загальні правила раціонального пасічникування – закінчення статті з №2 нашої газети.

11. Как избавиться от икоты – практические советы.

12. Осторожно! Вас вылечат от 750 заболеваний за 7 минут – о «волшебных исцелителях» с улицы.

13. Объявления и реклама.

14. Сало з медом – анекдоты, приколы, карикатуры и др.2010 ГОД
№21. Звернення до читачів.

2. Пасечные работы в феврале.

3. П.І. ПРОКОПОВИЧ – БАТЬКО РАЦІОНАЛЬНОГО БДЖІЛЬНИЦТВА
В цьому році 29 червня виконується 235 років з дня народження нашого славетного земляка П.І. Прокоповича, відомого нині в усьому світі. Але історія показує, що людство достойно оцінює особистості такого масштабу тільки через століття. А при житті ці служителі Істини, частіш за все, бувають не признаними в той мірі, на яку заслуговували. Більш того - їм дорого приходиться платити за це служіння, бо люди в більшості своїй не тільки консервативні в своїх поглядах, а й заздрять тим, хто бачить дальше й робить більше ніж вони. В часи інквізиції за такий «гріх» і Микола Копернік, і Джордано Бруно були спалені…
Петро Іванович заплатив за це служіння складнощами не тільки в своєму приватному житті, а й тим, що його революційні винаходи за його життя були признаними тільки частиною найбільш прогресивних науковців того часу.
Навіть відкриття за його власною ініціативою і на свій кошт знаменитої школи бджільництва на

Счетчик посетителей

2185052
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
184
601
1549
3549
10654
17061
2185052

Forecast Today
216


Ваш IP:18.207.161.67