Розказано, чому поручик ПРОКОПОВИЧ не брав участі у війні 1812 року.

Всім, хто цікавиться життям і творчістю П.І. ПРОКОПОВИЧА добре відомо, що в його біографії і по сьогодні існує немало питань, на які поки немає однозначних відповідей. Одне з таких питань — «Чому поручик ПРОКОПОВИЧ не брав участі в бойових діях по захисту Росії від французької навали в 1812 році?» виникло у членів редколегії «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА» ще коли ми працювали над його біографією для тому 3. Тоді ми не змогли дати документально обґрунтовану відповідь на це питання. Після виходу в 2012 р останнього 3-го тому «Вибраних творів» я продовжив роботу над біографією Петра Івановича, яка дозволила знайти відповіді на деякі питання, про що я написав в окремій книзі «П.І. ПРОКОПОВИЧ: життя і творчість» (2014). А в цій короткій статті я дам відповідь на озвучене вище питання.

***


Нагадаю, що та Вітчизняна віна біло короткотерміновою і тривала з 24 червня до 5 грудня 1812 року. Бойові дії з французької сторони вела так звана «Велика армія» під керівництвом НАПОЛЕОНА. Головнокомандувачем Російської армії був цар ОЛЕКСАНДР І, а безпосереднє керівництво військами здійснював М.І. КУТУЗОВ.

На той час французькій «Великій армії» протистояли регулярні війська Росії, а також територіальне (земельне) ополчення. В тилу ворога діяли партизани. Крім того, практично всі дослідники війни говорять, що ще однією з помітних сил (особливо наприкінці війни) була природна сила під назвою «генерал Мороз». В той рік вже на початку зими в грудні температура на теренах театру бойових дій знизилися до – 20 °С, тому відступаюча і погано забезпечена армія НАПОЛЕОНА несла ще додаткові втрати в живій силі [1].

А тепер нагадаю, що на момент початку війни поручик ПРОКОПОВИЧ був у відставці від військової служби вже 14 років (з 1798 р). Він мав соціальний статус «из дворян Новгородско-Северского наместничества, за ним в Коропском уезде крестьян 30 душ» [2].


Фрагмент з «Дела…» [2]


На самому початку війни йому виповнилося 37 років. З точки зору сучасного розуміння ситуації поручик ПРОКОПОВИЧ повинен був би приймати участь в бойових діях проти французьких військ. Але ж тоді питання військової служби регламентувалося декілька по іншому, чим зараз.

Ще на початку війни ОЛЕКСАНДР І 06.07.1812 видав Маніфест в якому про всеросійську мобілізацію мова не йшлася. Тобто, ніякого юридичного ґрунту для призову поручика у відставці ПРОКОПОВИЧА на службу в регулярну армію не було. В Маніфесті проте було запропоновано (приписано) дворянам формувати територіальні загони ополчення зі своїх кріпаків на кшталт рекрутських наборів (так званий «податок людьми»). Ці ополченці приймали участь в окремих бойових діях, але в основному виконували чорнову роботу на зразок будівництва бастіонів, копання окопів і т. ін. Представники ж дворян (офіцерські кадри) записувалися в ополчення добровільно [1].

На момент початку війни Петро Іванович вже 12 років як займався бджільництвом, набув досвіду і зосередив свої зусилля на подальшій роботі з бджолами, які вже давали йому реальний і сталий прибуток. Ось що він писав про це ще у 1808 році: «Мій бджолиний завод з дупляночних вуликів збільшився до 500 вуликів і давав мені прибуток до 1500 крб.» [3]. Тобто, маючи можливість внести в справу перемоги «податок людьми» (своїми кріпаками) для формування ополчення він сам не виказав бажання записатися в ополчення добровільно, на що мав повне і законне право.

Але при цьому я не виключаю, що цей «проступок» був кваліфікований владою як непатріотичний і все це відгукнулося через багато років, коли він у 1840 році хотів відкрити друкарню, але не зміг отримати на це дозвіл. Офіційна версія цієї заборони — «политическая неблагонадежность».

Що ж стосується патріотизму, то його можна демонструвати не тільки на полях війни. Всім нам добре відомо, що незабаром після закінчення війни Петро Іванович на самому початку 1814 року винайшов перший у світі втулковий вулик з рухомими рамками, чим прославив не тільки себе, а й свою Вітчизну на весь світ. Ось і таким він може бути справжній патріотизм…

Валерій КОРЖ
05.10.15 р.

ЛІТЕРАТУРА
1. https://ru.wikipedia.org/wiki/
2. РГВИА (г. Москва). «Дело по прошению поручика Прокоповича о выдаче ему об отставке указа» от 16.05.1816 р. — Ф. 395, оп. 226, д. 1801.
3. П.І. ПРОКОПОВИЧ. Вибрані твори. Том 1. — Х.: Фактор, 2010. — 256 с. //стор. 26.

Счетчик посетителей

2284276
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
55
245
300
1799
3992
8386
2284276

Forecast Today
INF


Ваш IP:44.200.30.73