МЕМОРАНДУМ редакційної колегії з нагоди п’ятої річниці з дня закінчення видання трьохтомника «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА»

МЕМОРАНДУМ
редакційної колегії
з нагоди п’ятої річниці з дня закінчення видання трьохтомника
«Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА»Для початку — трошки історії.
Безпосередня робота над виданням «Вибраних творів» тривала три роки — з 2010 по 2012. Сам проект видання розпочався у квітні 2009 року, коли був створений «Фонд ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» головним завданням якого стало проведення роботи по пошуку і упорядкуванню трудів ПРОКОПОВИЧА і видання його творів. У рамках діяльності Фонду для інформаційної підтримки проекту видання творів нашого геніального співвітчизника в тому ж 2009 році було засновано газету «Пасіка від А до Я» та сайт www.mirpchel.com.ua.

У подальшому на Всеукраїнському зібранні «Бджолярського кругу» 03.10.2009 року було проведено презентацію Фонду та створено комітет по виданню творів ПРОКОПОВИЧА, який потім було перетворено в редакційну колегію в складі ГОРНІЧ М.Л., ЗУЙ В.Д., КОРЖ В.М. (координатор проекту), МІЛОВ С.М., СОЛОМКА В.О.

У процесі видання творів редколегія вела свою роботу в режимі електронного і телефонного спілкування та за 3 роки провела 9 загальних засідань в режимі безпосереднього спілкування на яких розглядались всі актуальні і проблемні питання видання «Вибраних творів».

Первинні матеріали творів ПРОКОПОВИЧА нам було представлено ЗУЄМ В.Д. (м. Київ). Їх він розшукував та збирав на протязі декількох десятиліть. До 2009 року Віктору Дмитровичу від наших бджолярських керманичів високого рангу і керівників відомих в Україні ЗМІ декілька разів поступали обіцянки видати твори ПРОКОПОВИЧА. Та все щось завадило…
Якщо ж приплюсувати сюди ще й обіцянки радянських і російських чиновників, то за нашими підрахунками загальна кількість нереалізованих обіцянок з часу, коли Петро Іванович у 1850 році покинув нашу грішну землю, наближується до десяти.

Отримавши первинні матеріали, ми звернулися до пасічної громади з закликом про благодійну фінансову допомогу. Нами також було прийняте рішення про те, що гроші, яких не вистачає на видання поточного тому, сплачують члени редколегії зі своїх власних коштів.

Була налагоджена робота в бібліотеках, музеях, архівах та наукових закладах по пошуку автентичних документів того часу. Всього ми скористалися послугами дев’ятьох таких інституцій не тільки в Україні, а й в сусідніх державах. Було розшукано більше десяти раритетних документів, які мали пряме відношення до життя і творчості нашого земляка.

У кінцевому результаті всієї нашої роботи побачили світ три томи «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА» загальним об’ємом 912 сторінок і 76 ілюстрацій.

Реальне фінансування проекту здійснили: члени редколегії — 55% загальної суми витрат, та 195 благодійників з України, Білорусі й Казахстану — 45% загальної суми.

Трьохтомник виданий харківським видавництвом «Фактор» на високому поліграфічному рівні, має ошатний вигляд, добре ілюстрований і містить головні напрацювання нашого геніального співвітчизника. Унікальність цього видання і в тому, що воно — єдине трьохтомне видання автора робіт бджолярської тематики у світі.

Підсумовуючи результати всього зробленого, ми писали в третьому томі в зверненні до читачів: «…Ми змогли попри всі негаразди і непорозуміння зробити те, що до нас не зміг зробити ніхто протягом більше, ніж півтора століття. Але Час вибрав нас…». І ще: «Ми хочемо Вам сказати — усе, що ми робили в рамках цього проекту, ми робили сумлінно і з любов’ю. З любов’ю до нашого Генія, з любов’ю до Вас і з любов’ю до нашої рідної України».
Ці слова ми підтверджуємо і сьогодні.

А тепер — про те, що відбувалося на протязі 5-ти років після видання трьохтомника.

Для вивчення проблем висвітлення життя і творчості нашого славетного земляка «Фонд ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» та Національний науковий центр (ННЦ) «Інститут бджільництві ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» 26.01.13 р. провели в Києві Науково-практичну конференцію «П.І. ПРОКОПОВИЧ у світовому бджільництві» в якій взяли участь члени редколегії.

Нагадаємо також, що у вересні 2009 року на 41 Конгресі Апімондії у м. Монпельє (Франція) Україна виборола право приймати наступний 42-й Конгрес у м. Києві в 2013 році. Тобто робота над виданням «Вибраних творів» і підготовка до Конгресу Апімондії в Україні проходили синхронно у часі. І тут треба відверто сказати, що ми (редколегія) сподівалися на те, що керівники 42 Конгресу (українці ж все таки!) зроблять свій достойний внесок в те, щоб наш геніальний співвітчизник і його унікальне видання «Вибраних творів» були гідно представлені на всесвітньому Форумі бджолярів. Але не сталося…

Розкажемо коротко про те, як ці дві події відбувалися.
По-перше. Ще до початку Конгресу його організатори розказували про те, який унікальний стенд про П.І. ПРОКОПОВИЧА вони збираються зробити. В листі від 02.02.13 р. ми запропонували свою допомогу, оскільки у нас на той час вже були раритетні документи про життя нашого славетного земляка, які ще ніколи не були опубліковані за кордонами України.
Цей лист Оргкомітет залишив без відповіді. Обіцяного стенду в залах виставки не було.

По-друге. Ще у 2011 році президенту Оргкомітету 42 Конгресу нами був запропонований проект видання англомовної книги «П.І. ПРОКОПОВИЧ у світовому бджільництві». Ця пропозиція тоді була прийнята. Редколегія підготувала розгорнутий план видання книги, відібрала роботи Петра Івановича для цієї книги, склала кошторис проекту. Ми (редколегія) вже почали готувати матеріали до видання, але без пояснення причин Оргкомітет на початку 2012 року вийшов з проекту. В результаті англомовна книга не була видана.

По-третє. Один із членів редколегії з виконанням усіх відповідних вимог підготував і своєчасно 10.02.13 р. відправив в Оргкомітет тези наукової доповіді «П.І. ПРОКОПОВИЧ у світовому бджільництві» (англійською мовою).
Нам ніякої відповіді не надійшло. Тези не були опубліковані.

По-четверте. Треба сказати також те, що дії Оргкомітету в процесі підготовки до Конгресу інколи були мало зрозумілі пасічній спільноті України.
Так, наприклад, Оргкомітет припинив будь-які зв’язки зі всіма пасічними ЗМІ України.

По-п’яте. Напередодні Конгресу Оргкомітет видав розпорядження №01 від 28.09.13 року (за день до відкриття Конгресу!), в якому був затверджений «Список осіб, що не допущені до участі в заходах 43 Конгресу Апімондії». Цей список налічував 12 осіб, серед яких були й три члени редколегії «Вибраних творів».

По-шосте. «Вибрані твори» П.І.ПРОКОПОВИЧА не були представлені в жодній експозиції Конгресу в Києві. А таке видання не соромно було б представити світовій спільноті у всій його красі. Але, на жаль, — знову не сталося. Не захотіли наші керманичі Оргкомітету піднятися над своїми амбіціями на державницький рівень і побачити за цим виданням не членів редколегії, а фігуру бджолярського Генія світового виміру. Побачити витоки сучасного бджільництва, які свого часу сталися на нашій благословенній Землі. Так хто ж після цього буде поважати нас в тій же Європі, куди ми зараз так прагнемо, якщо так зухвало поводимося з пам’яттю про нашого Батька?..

Підсумовуючи результати нашої «співпраці» з Оргкомітетом по означених питаннях можна сказати таке — рідкісна можливість достойно представити світовій спільноті нашого пасічного Генія на цьому Конгресі була свідомо і вульгарно змарнована Оргкомітетом на чолі з п. ВАСИЛЬКІВСЬКОЮ Т.Ю.

Через декілька місяців після проведення 42 Конгресу у січні 2014 року виповнювалося 200 років з часу винаходу всесвітньо відомого втулкового вулика ПРОКОПОВИЧА, але про цю подію на Конгресі не було жодної інформації — ні вербальної ні візуальної. А в травні 2014 року зусиллями «Фонду ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» при фінансовій підтримці 114 благодійників був створений і встановлений на території ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» гранітний пам’ятник цьому вулику.

Продовжуючи, не без успіху, пошукові роботи по виявленню раритетних документів доби ПРОКОПОВИЧА член редколегії КОРЖ В.М. у 2014 році написав і видав за власні кошти книгу «П.І. ПРОКОПОВИЧ: життя і творчість».
Член редколегії СОЛОМКА В.О. у 2014 р. написав і видав за власні кошти книгу «Ульевая рамка. История. Новации. (Тайны улья Прокоповича. Новая рамка – новые возможности)», а в 2016 р. він же опублікував ряд матеріалів про життя П.І. ПРОКОПОВИЧА в ж. «Бджолярський круг» №1, 2014, та №1, 2015.
«Фондом ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» розроблений і виданий у 2014 році кольоровий буклет «П.І. ПРОКОПОВИЧ: етапи життя і творчості», в якому представлені етапи життя і творчості нашого великого співвітчизника, які мають документальне підтвердження.

Таким чином, ми можемо з задоволенням сказати, що основні завдання «Фонду», а також рішення «Бджолярського Кругу — 2009» успішно виконуються, незважаючи на існуючі складнощі.
Члени редколегії ГОРНІЧ. М.Л., КОРЖ В.М., СОЛОМКА В.О.
10.05.2017 р.

Счетчик посетителей

2185095
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
227
601
1592
3549
10697
17061
2185095

Forecast Today
264


Ваш IP:18.207.161.67