Приводиться короткий аналіз реального виходу воску з стандартної рамки

Перший раз я почув про те, що зі стандартної рамки Дадана при переробці на водяній воскотопці можна отримати по 160 г воску від С. Гопалова на виставці-ярмарку 2013 р у Харкові. Почув, і — не повірив.

Останнім часом в повідомленнях про водяну воскотопку А. Підрізана говорять про таку ж цифру. А редактор журналу «БК» О. Комісар вже без сумніву позиціонує ці 160 г в якості своєрідного критерію «доброї воскотопки».

У своїй відповіді на запитання редактора «БК» Ю. Гуслій також пише: «З досвіду випробувань електричної воскотопки вдалося добути 162 г воску при витопці в камері протягом 2-х годин (саме — до останньої краплі). Також був відгук одного пасічника, що отримав більш, ніж по 140 г з 10-х рамок протягом 3-х годин! Загалом прийнятним вважаю отримання 120-130 г протягом 1-ї години». — е-мейл О. Комісара 30.10.16 р. до мене.

В той же час «Словарь-справочник по пчеловодству. Под ред. А.Черкасовой. 1991» повідомляє, що в стандартному стільнику Дадана знаходиться 140 г воску. Про це ж кажуть і М. Шеметков (1967) та багато інших авторів.

Що стосується виходу воску з такого стільника при переробці, то в паровій воскотопці гострого пару він становить в середньому 110 г. — «Пчеловодство. Маленькая энциклопедия. Ред. Г. Билаш и др. 2000». При розварюванні воскової сировини з подальшим віджиманням на воскопресі, вихід воску з стандартного стільника становить до 100 г, повідомляє Н. Бабіна (1997) в книзі «Пчеловодство: По материалам зарубежной печати».

Та воно й зрозуміло — зі стільника в 140 г ніяк неможливо отримати 160 г воску.
Отаку ми маємо незадачу.

Пропоную проаналізувати ситуацію і знайти якісь невідповідності, якщо вони є, та звести все до пояснюваного і зрозумілого факту.
Для цього розглянемо два можливих напрямки гіпотетичного збільшення виходу воску.
1. За рахунок потрапляння додаткової вологи у віск при вологій переробці.
2. За рахунок збільшення фізичних розмірів і ваги воскового стільника в рамці.

1-й напрямок. Про додаткову вологу у воску.
Добре відомо, що віск не розчиняється у воді, але з нею він створює емульсію. По цій причині у воску може знаходитись до 5 % і, навіть, більше вологи у вигляді емульсії, але при цьому по зовнішньому вигляду він не відрізняється від безводного («сухого») воску. — В. Темнов, 1967. Цей же автор не рекомендує плавити воскову сировину в киплячій воді, бо отриманий при цьому віск буде мати високу вологість.

Апроксимуючи це застереження на водяну воскотопку А. Підрізана, можна з великою вірогідністю припустити, що віск після переробки в ній буде мати вологи більше, ніж допускають технічні умови. Так, наприклад, ГОСТ 21179-2000 масову частку води для пасічного воску обмежує величиною 0,5 %.

Методика визначення кількості емульсованої води у воску не складна: зразок воску зважують на точних вагах (краще — електронних), потім поміщують його в воскотопку сухої переробки воску і витримують 30 хвилин при 120 °С. Після застигання зразок зважують знову. Різниця ваги до і після нагрівання дорівнює вазі води, яка була у зразку.

Я думаю, що проведення цього простого експерименту на зразках воску з деяких водяних воскотопок дасть цікаві результати. По крайній мірі, як на мене, то там буде багато «мокрого» воску, у якому емульсованої води більше 0,5 %.

Принагідно зазначу, що кількість емульсованої у воску води дуже сильно залежить від якості (жорсткості) води. Кращою для переробки воску є м’яка (дощова) вода. Використання для цього жорсткої води (з водогону, колодязної і т. ін.) стане причиною утворення додаткової водяної емульсії у воску і зниження його якості.

Але інколи при переробці старої суші, яка забита пергою, медом, особливо падевим, і екскрементами личинок, емульсія може утворюватися навіть в м’якій воді. Таку суш перед розварюванням треба замочити в теплій м’якій воді на деякий час, щоб вимити з неї пергу, мед і екскременти.

Висновок
1. Навіть при попаданні у віск 5 % емульсованої вологи його вага збільшується в перерахунку на стандартну рамку на незначну для нашого аналізу величину в 7-8 г.
2. Володарям водяних воскотопок треба робити все можливе для того, щоб їхній віск був максимально «сухим». В ідеалі вологість воску повинна бути не більше 0,5 %.
3. Вважаю за доцільне термінологічно поділити віск в залежності від присутності в ньому вологи: «сухий віск» — вологи менше 0,5 %, «мокрий віск» — вологи більше 0,5 %, бо ці воски мають різні споживчі якості.

2-й напрямок. Про фізичні розміри воскового стільника рамки.
Напам’ятаю, що ми ведемо розмову про так звану гніздову рамку Дадана з зовнішніми розмірами 435 х 300 мм, та товщиною стільника 25 мм. Фізичні розміри внутрішнього воскового поля цієї рамки в деякій мірі залежать від товщини планок, які утворюють саму рамку. Але ці розміри не можуть сильно змінюватися, бо ззовні вони обмежені вказаним вище стандартним розміром рамки 435 х 300 мм, а усередині — стандартними розмірами листа вощини 410 х 260 мм. Тому по причині можливої різної товщини планок в різних конструкціях рамок розміри внутрішнього воскового поля рамки (і його вага) можуть змінюватись, але в незначній мірі.

Наступне. Добре відомо, що при сильному взятку при стандартній вуличці в 12 мм бджоли можуть «роздувати» верхню частину стільника з 25 мм до 30-31 мм, залишаючи для вулички всього 6 мм (рис. 1).


Рис. 1. Зменшення вулички «роздутої» в верхній частині рамки
(вид зверху)



Якщо прийняти вагу стандартного стільника товщиною 25 мм в 140 г, а висоту «роздутої» зверху частини рамки рівною 100 мм, та врахувати, що загальна товщина додаткової воскової надбудови складе 3 мм + 3 мм = 6 мм, тоді вага надбудови буде складати приблизно 11 г, а вага воску всієї «роздутої» зверху рамки дорівнює 140 г + 11 г = 151 г.

Ще одне. Часто-густо при доброму взятку пасічники навмисно розширюють вулички з 12 мм до 18-20 мм, що дає бджолам можливість будувати по всій площині рамки «роздуті» щільники товщиною 30-31 мм. Це дає можливість збільшувати кількість меду в рамці, та полегшує зрізання забрусу з рамки при її розпечатуванні.

В цьому разі товщина добудови стільника по всій його площині буде дорівнювати 5-6 мм, що на рамку з воском вагою в 140 г додасть ще 28–33 г нового воску. Загальна вага воску в такій «роздутій» по всій площині рамці становитиме 140 г + (28–33) г = 168–173 г.

Ось тепер я цілком можу повірити в те, що з такого «роздутого» по всій площині стільника (а не з стандартного!) можна на хорошій воскотопці й отримати ті «магічні» 160 г воску.

Висновок
1. Стандартна рамка Дадана з стільником товщиною 25 мм має 140 г воску. З такої рамки при переробці можна взяти — в залежності від якості суші — в середньому 80-120 г воску.
2. Стандартна рамка Дадана з «роздутим» по всій площині стільником товщиною 30–31 мм має 168–173 г воску. Максимальний вихід воску з такого стільника може становити до 160 г.

Запрошую до обговорення.
З повагою
Валерій КОРЖ
16.11.16

Счетчик посетителей

2160361
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
127
592
719
4169
3024
18680
2160361

Forecast Today
1392


Ваш IP:54.211.101.93